Оригинален рецепт за шампита: Колач на кој не смеете да штедите

Оригинален рецепт за шампита: Колач на кој не смеете да штедите

Доколку спремате шампита, користете го оригиналниот рецепт и никако не штедете на материјал.

Состојки за кора:

 • 8 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 8 лажици масло
 • 8 лажици млеко
 • 8 лажици брашно
 • 1/4 кесичка прашок за печиво

Состојки за шам:

 • 12 белки
 • 1 прстофат сол
 • 10 лажици шеќер

Состојки за агда:

 • 500-700 гр шеќер
 • 200 мл вода

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бинин Сахан“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text