Макарон со соја – посно

Макарон со соја – посно

Лесно и вкусно јадење, кое можете да го подготвувате и во посните денови.

Состојки:

 • 400-500 гр макарони
 • 100 гр ситна соја
 • 100 мл масло
 • 200 мл вода
 • 2 лажички сув зачин
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги тестенините во солена вода и процедете. Додека тестенините се готват подгответе фил.

   

 2. Издинстајте сечкан кромид на масло. Додајте сува соја, кратко пропржете па додајте вода и зачини. Крчкајте додека водата не испрари и додека не почне да се пржи.

   

 3. Измешајте со тестенини и уживајте во оброкот додека е топол.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text