Брза погача без квасец: Повкусна од секој леб

Брза погача без квасец: Повкусна од секој леб

Кога ќе ви снема леб, а не ви се оди до продавница, замесете ја оваа брза погача.

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 50 гр гриз
 • 3 јајца
 • 200 гр кисело млеко
 • 100 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 100 гр сирење
 • сусам
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте ги сите останати состојки, добро измешајте и излејте во намастен плех со пречник од 24 см. Печете на 200 степени околу 45-50 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text