За торти и колачи – Вкусен крем за совршени десерти

За торти и колачи – Вкусен крем за совршени десерти

За торти и колачи, подгответе вкусен крем.

Состојки:

  • 1,5 л. млеко
  • 1 шолја брашно
  • 6 јајца
  • 1 ванила
  • 1 шолја шеќер

Подготовка:

  1. Се става млеко во шерпа и се става на оган со ванила и загрејте, но не оставајте да врие.
  2. Се матат јајца со шеќер и брашно и потоа се додаваат во смесата со млеко со мешање.
  3. Се користи за торти и кочачи.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text