Појадок, мезе, вечера или ручек за работа – Стапчиња за секој ден

Појадок, мезе, вечера или ручек за работа – Стапчиња за секој ден

Интегрални, а превкусни стапчиња. Мезе, појадок, ручек за работа или вечера.

Состојки:

  • 350 гр. интегрално брашно
  • 1 шолја млака вода
  • 1 јајце
  • 50 гр. маргарин
  • 1 лажиче хималајска сол
  • ½ кеси прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се растопува маргаринот во сад и се додава јајце и сол.
  2. Се меша па постепено се става и брашно и прашокот за пециво.
  3. Се става на крај млаката вода и се прави тесто кое се остава 30 минути да нарасне, па се развлекува и се прават правоаголници кои се редат на плех и се печат на 200 степени додека не поруменат убаво.
  4. По желба премачкајте ги пред печење со јајце и сусам.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text