Брз и лесен: Ручек со компири

Брз и лесен: Ручек со компири

Ароматични компири.

Состојки:

  • 800 гр. компир
  • 2 чешни лук
  • 3 лажици маслиново масло
  • 2 гранки рузмарин
  • сол и бибер

 

Подготовка:

  1. Компирот се мие и лупи, се преполовува по должина и се реди на плех со хартија.
  2. Се ренда лукот, се става малку сол и се меша со маслиново масло, па се става ситнет рузмарин.
  3. Се става врз компирот оваа смеса и се пече на 180 степени половина час.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text