Посен мајонез

Посен мајонез

Посен мајонез.

Состојки:

  • 6 лажици густин
  • 24 лажици вода
  • 3 лажички сенф
  • 9 лажици масло
  • ½ лимонов сок
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се меша густинот со вода, убаво се раствара да нема грутки и се вари да згусне.
  2. Се лади смесата и се додаваат матејќи со миксер сенф, масло и лимонов сок.
  3. Се ставаат зачини.
  4. Се остава на ладно и се служи.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text