Домашно доматно пире

Домашно доматно пире

Деликатесно домашно доматно пире.

Состојки:

 • 6-8 лажици маслиново масло
 • ½ голем црвен кромид ситно сечен
 • 2 чешни лук ситнети
 • 800 гр. сечен пелат
 • 200 гр. бујон од зеленчук
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се загрева маслото на оган и се додава ситно сечен кромид и се пржи пет минути.
 2. Се додава ситнет кромид и се ставаат зачини.
 3. Се става пелат и бујон.
 4. Се крчка на тивок оган 40 минути.
 5. Ставете си зачини по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text