Раскошна салата со зачински билки

Раскошна салата со зачински билки

Вкусна салата која ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 400 гр тестенини
 • 100 гр рукола
 • 4 домати
 • 1/2 главица црвен кромид
 • 12 маслинки без коски
 • 2 лажици зачински билки (оригано, магдонос, босилек…)

Состојки за прелив:

 • 6 лажици маслиново масло
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе тестенини. 
 2. Подгответе прелив така што во сад ќе ги измешате состојките за прелив. 
 3. Исечкајте зеленчук, измешајте го со тестенини и измешајте прелив. Посипете со маслинки и зачински билки.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text