Поховани батаци на необичен начин

Поховани батаци на необичен начин

Децата ќе ги обожаваат!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 4 лажици брашно
 • чипс тортиља
 • масло
 • сол
 • бибер
 • лук

Начин на подготовка:

 1. Батаците залијте ги со вода и додајте зеленчук како за супа. Извадете ги зготвените батаци, а во супата додајте зачин, сол, бибер и резанки.

   

 2. Батаците посолете ги, побиберете ги, додајте сол. Измешајте. Чипсот искршете го.

   

 3. Секој батак провлечете го низ брашно, разматени јајца и искршен чипс.

   

 4. Пржете во длабоко масло, па кога ќе поруменат вадете ги на салфети.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text