Кремаста и сочна: Јафа торта

Кремаста и сочна: Јафа торта

Кремаста јафа торта која ќе ја обожавате.

Состојки за кора:

 • 7 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 2 лажици гриз

Состојки за фил:

 • 800 мл млеко
 • 7 жолчки
 • 3-6 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 2 густина
 • 40 гр пудинг со вкус на ванила
 • 15 парчиња јафа кекс
 • 10 гр кремфикс

Состојки за декорација:

 • 150 гр шлаг
 • 150 мл вода од фрижидер
 • 3 парчиња јафа бисквити
 • мелени плазма бисквити

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text