Стар рецепт: Кох од гриз

Стар рецепт: Кох од гриз

Сочен и вкусен десерт…

Состојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • 2 лажици брашно
  • 4 лажици гриз
  • 1 л млеко

Начин на подготовка:

  1. Разматете одвоено белки и потоа жолчки со шеќер. Во жолчките додајте брашно и гриз и разматете да се соедини. Во таа смеса додајте белки и со лажица измешајте додека не се соедини. Тенко премачкајте плех со масло, ставете ја смесата и печете на 200 степени додека пандишпањот не добие фина жолта боја. Кога ќе биде готов извадете од рерна, почекајте минута две, па прелијте со млеко.

     

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text