Палачинки без млеко и јајца

Палачинки без млеко и јајца

Вкусни палачинки без млеко и јајца…

Состојки:

 • 100 гр меко брашно
 • 8 лажички мед
 • 1 лажичка сусам
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 200 мл вода

Начин на подготовка:

 1. Брашното ставете го во сад, постепено додавајте вода и мешајте за да не се создадат грутки. Додајте, исто така постепено, половина од медот (4 лажички).

   

 2. Загрејте тефлонска тава, ставете сусам и пржете го додека не добие убава жолта боја. Префрлете го во сад.

   

 3. Во тава загрејте масло, ставете една четвртина од смесата, така што ќе обликувате палачинка.

   

 4. Печете ја палачинката додека не пожолти. Повторувајте ја постапката додека не ја потрошите смесата (4 палачинки).

   

 5. Печените палачинки премачкајте ги со останатиот мед, посипете со сусам и послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text