Рецепт за домашен здрав леб

Рецепт за домашен здрав леб

Рецепт за здрав домашен леб…

Состојки:

  • 500 гр црно брашно
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 1/2 свеж квасец
  • 3 дл млака вода

Начин на подготовка:

  1. Разматете квасец во половина шолја млака вода, со лажичка шеќер и 4 лажички брашно, поклопете и оставете да отстои. Од брашно, сол, подготвен квасец и млака вода замесете тесто, покријте го и оставете околу половина час да се „одмори“. Повторно премесете, обликувајте векна и ставете во намастен плех да стои уште дваесетина минути.

     

  2. Пред печењето направете неколку „зарези“ по површината на тестото и посипете ја векната со малку брашно. Печете на 200 степени околу 40 минути додека не добие убава румена кора.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text