Вкусна чорба со грав и сланина

Вкусна чорба со грав и сланина

Калорична чорба со грав и сланина.

Состојки:

 • 3 л супа
 • 1 конзерва варен бел грав
 • 2 лажици сечкан рузмарин
 • 2 чешниња лук
 • 10 парчиња чадена сланина Пекабеско
 • 4 моркови
 • 2 главици кромид
 • стебло целер
 • 1/3 главица зелка
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исчистете го и ситно исечкајте го. Ставете во тенџере, додајте исцеден грав кој сте го зготвиле тој или претходниот ден, потоа сечкан лук, сланина и рузмарин.

   

 2. Сè прелијте со супа, посолете и побиберете во желба, па гответе околу половина час на средна температура.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text