Воздушест десерт со банана и чоколадо – Мек како сунѓер

Воздушест десерт со банана и чоколадо – Мек како сунѓер

Воздушен десерт со банани кој се топи во уста.

Состојки:

 • 600 гр. шеќер
 • 3 кеси желатин (30 гр.)
 • 300 мл. вода
 • 1 екстракт од банана
 • 150 гр. чоколадо
 •  малку путер и масло

Подготовка:

 1. Се варат 600 грама шеќер со 200 мл. вода, 4-5 минути да се растопи шеќерот.
 2. Се ставаат 3 кеси желатин во 100 милилитри вода.
 3. Се ставаат кога ќе набабрат во смесата со шеќер и вода.
 4. Се мати смесата 15 минути да биде густа.
 5. Се додава екстракт од банана.
 6. Се става во плех намастен и се лади, се сечат коцки и се прелеваат со топено чоколадо горе или по желба со шлаг.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

 

 

singlepost_text