Тиквици и бајат леб = Деликатес

Тиквици и бајат леб = Деликатес

Деликатес од стар леб и тиквици.

Состојки:

 • ½ кг. стар леб
 • 4 дл. млеко
 • 2 тиквици
 •  1 бабура
 • 1 кромид
 • 100 гр. сланина или пршута
 • 5 јајца
 • 4 лажици кисела павлака
 • 100 гр. кашкавал

Подготовка:

 1. Се сече на коцки лебот и му се става млеко.
 2. Се цеди со раце по неколку миути.
 3. Се рендаат тиквичките, се мешаат со сечена бабура и кромид.
 4. Се пржат на малку масло, се става сечено сувомеснато по избор, се ставаат зачини.
 5. Се матат јајцата, се става сол и павлака и се меша се заедно, лебот со зеленчук и јајцата.
 6. Се става во плех со рендан кашкавал и се пече на 180 степени додека порумени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

 

singlepost_text