Десерт во чаша – Уживање со малини и бадеми

Десерт во чаша – Уживање со малини и бадеми

Направете вкусен и лесен десерт со малини.

Состојки:

  • 2 ¼ шолји грчки јогурт
  • ¼ шолји шеќер во прав
  • 2 лажици цеден сок од лимета
  • 230 гр. смрзнати малини
  • 2 лажици печени несолени бадеми

 

Подготовка:

  1. Се меша во сад јогурт со шеќер во прав.
  2. Се става  и сок од лимета.
  3. Се додаваат смрзнати малини.
  4. Се става во шолја со сечени бадеми.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text