Чукнете ја лубеницата – Правило за најстариот трик за да одбереме сочна

Чукнете ја лубеницата – Правило за најстариот трик за да одбереме сочна

Сите сакаме сочна лубеница во лето, но понекогаш може да згрешиме во изборот и да одбереме некоја која е како тиква.

Сите ги чукаме лубениците, но ова е правилото кога го правиме тоа.

Чукнете ја со прстите лубеницата, а ако дојде длабок звук, значи дека е зрела и полна вода.

Во спротивно, кората и е дебела и густа и таа не е доволно созреана.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text