Вкусна чорба полна витамини

Вкусна чорба полна витамини

Направете вкусна и здрава чорба полна витамини.

Состојки:

 • ½ праз
 • 2 моркови
 • 1 целер
 • магдонос, масло, ловор
 • 1 рака зелка
 • 1 пиперка
 • 1 шолја ориз
 • малку грашок

Подготовка:

 1. Се сече зеленчукот на коцки.
 2. Се пржи на масло морковот па праз и целиот друг зеленчук на крај.
 3. Се динста.
 4. Се става вода со бибер и сол, ловоров лист и магдонос.
 5. Се става пред крај и оризот.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text