Слатко од малини кое се прави во рерна – Нема неред и мака

Слатко од малини кое се прави во рерна – Нема неред и мака

Направете вкусно слатко од малини и тоа во рерна.

Состојки:

  • 1 кг. малини
  • 1 кг. шеќер
  • 2 шолји вода
  • 1 лажиче лимонтус

Подготовка:

  1. Се чистат малините, се ставаат во голем сад и се става шеќер на нив, па така се оставаат преку ноќ.
  2. Се става вода утрото и се пече слаткото на 200 степени околу час и половина, а нема потреба за постојано мешање.
  3. Се вади и меша со лимонтус 1-2 минути.
  4. Се става во тегли со капак кои се превртуваат надоле додека се оладат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text