Полнети плескавици: Совршен гурмански ручек

Полнети плескавици: Совршен гурмански ручек

Рецепт за совршен гурмански ручек.

Состојки:

 • 1/2 кг мелено месо или готово месо за плескавици
 • малку шунка или друга салама
 • малку кашкавал
 • компири за прилог

Начин на подготовка:

 1. Ако плескавиците ги правите од мелено месо, нека биде сомелено два пати. Може и мешавина од јунешко и свинско. Додајте сол, малку сода бикарбона или прашок за печиво и замесете со кисела вода. Месото поделете го на мали топчиња.

   

 2. Топчињата развлечете ги во плескавици па на нив ставете по малку шунка и листови кашкавал. Од горе ставете друга развлечена плескавица па свиткајте од страните. Редете во плех обложен со хартија за печење.

   

 3. Компирите посолете ги, додајте малку сув зачин, 1 лажичка зачинска пиперка и масло. Измешајте. Ставете во плех и распоредете покрај плескавиците. Печете на 220 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text