Модар патлиџан по оригинален турски рецепт

Модар патлиџан по оригинален турски рецепт

Оригинален турски рецепт за модар патлиџан.

Состојки:

 • 6 парчиња патлиџан
 • 6 главици кромид
 • 3 зелени пиперки
 • 7 парчиња домат
 • 6 чешниња лук
 • сол
 • сув зачин
 • бибер
 • црвена мелена пипер
 • 1 лажичка доматна паста
 • неколку гранчиња магдонос
 • маслиново масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text