Маринада за шницли во рерна

Маринада за шницли во рерна

Направете вкусен сос за шницли во рерна.

Состојки:

  • 4-5 лажици соја сос
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 коцка пилешки бујон
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се става сос со маслиново масло и сол во сад, се рони коцката бујон и се меша и се додава бибер.
  2. Се става врз шницли маринадата, се оставаат преку ноќ или неколку часа во неа и се печат во рерна.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text