Запечени макарони со мелено месо и сос

Запечени макарони со мелено месо и сос

Направете вкусни запечени макарони со сос.

Состојки:

 • 1 пакување макарони
 • 500 гр. мелено месо
 • 400 гр. шампињони
 • 1 кромид
 • сол, вегета, бибер и масло
 • 900 гр. шпагети сос
 • 200 гр. моцарела

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 200 степени.
 2. Се варат тестенини во солена вода, па се цедат.
 3. Се пржи сечен кромид на масло и се става месото со зачини.
 4. Се додаваат и сечените шампињони, и кога се ќе се испржи се става шпагети сос.
 5. Се ставаат макароните во смесата и се меша, се се ставаат во тепсија со путер.
 6. Се става рендана моцарела и се печат додека се растопи моцарелата целосно.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

 

singlepost_text