Колку јајца се ставаат во мелено месо – Трик за совршени ќофтиња

Колку јајца се ставаат во мелено месо – Трик за совршени ќофтиња

Воздушестите и сочни ќофтиња се многу вкусни, а често во смесата се става јајце.

Еве зошто е тоа така јајцето има одговорна улога за правењето ќофтиња, бидејќи ги поврзува месото со лебот, презлата итн.

Без јајце ќофтињата ќе се распаднат.

Се става едно јајце на 500 грама месо.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text