Белоруски колач со вишни – Пандишпан полн арома

Белоруски колач со вишни – Пандишпан полн арома

Направете супер Белоруски колач со вишни.

Состојки:

  • 1 ½ шолји презла
  • 10 жолчки
  • 200 гр. маргарин
  • 200 гр. мелени бадеми
  • 1 шолја вишни без семка
  • 1 лажиче цимет
  • 1 лажиче рендана кора од лимон

Подготовка:

  1. Се мешаат презлата со цимет, бадеми мелени и маргарин, па кора од лимон.
  2. Се додаваат чистени вишни.
  3. Се става тестото во плех со маргарин и се пече 45 минути на 180 степени.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

singlepost_text