Запечен сутлијаш: Ваков десерт не сте пробале досега

Запечен сутлијаш: Ваков десерт не сте пробале досега

Необичен десерт кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 250 гр ориз
 • 140 гр шеќер
 • 4 јајца
 • екстракт од ванила
 • кора од лимон
 • 100 гр бадеми
 • 100 гр суво грозје
 • 120 гр путер
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Ставете го млекото во тенџере, додајте ориз, гответе 20-25 минути.

   

 2. Измешајте во посебен сад јајца и шеќер, додајте ванилин екстракт или ванилин шеќер, додајте путер, измешајте па во смесата додајте сечкани бадеми. Измешајте, па додајте смеса со јајца во оризот, ставете суво грозје и кора од лимон. Во намастен и побрашнет плех додајте ја смесата.

   

 3. Печете 40 минтуи на 160 степени. Декорирајте со омилениот џем.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text