Лек за срцето – Јадете го овој вид овошје и зеленчук

Лек за срцето – Јадете го овој вид овошје и зеленчук

Карфиол, лук, целер, грав, бело грозје…ова се дел од намирниците кои често треба да се консумираат а спаѓаат во групата бело овошје.

Спречуваат срцев удар, како и тешки болести.

Во едно истражување спроведено на лица над 40. Години се покажало дека оние кои консумираат овошје и зеленчук со бела боја, наспроти овошје и зеленчук со зелена илицрвена боја, имаат помал ризик за срцев удар и срцеви болести.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text