Пилешко во кремаст сос од кромид и вино

Пилешко во кремаст сос од кромид и вино

Вкусен ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 50 гр путер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 600 гр пилешки гради
 • 3 главици кромид
 • 1 лажичка лута пипер
 • 1 лажица сенф
 • 50 мл бело вино
 • 50 мл вода
 • 1 месна коцка
 • 2-3 лажици кисела павлака Пекабела
 • морска сол
 • свежо мелен бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исечкајте го на крупно, а месото на ленти. На загреана маст на средно силен оган пржете го месото и кромидот до златно кафеава боја околу 10 минути. Измешајте лута пипер, иситнета месна коцка, додајте сенф, вино, вода, посолете, побиберете и пржете 3-4 минути. Тргнете од оган и измешајте кисела павлака.
 2. Послужете со ориз и салата по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text