Млади компири во соја сос

Млади компири во соја сос

Направете деликатесен, а лесен ручек со млади компири.

Состојки:

  • 1 кг. млади компири
  • 40 мл. соја сос
  • 40 мл. маслиново масло
  • 3 чешни лук
  • оригано, сол и бибер

Подготовка:

  1. Се мијат компирите и се варат со сол само 5 минути.
  2. Се ладат и се ставаат во плех за печење.
  3. Се става мешавина од маслиново масло со зачини и соја соск.
  4. Се печат на загреана рерна на 200 степени додека добијат златна боја.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text