Крцкави чајни колачиња (Видео)

Крцкави чајни колачиња (Видео)

Вкусен десерт со кафе или чај.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 250 гр путер
  • 2 белки
  • 100 гр шеќер во прав
  • екстракт од ванила
  • малку домашен џем

Начин на подготовка:

  1. Измиксајте путер, додајте шеќер и белки па продолжете со миксање. Додајте капка-две екстракт од ванила и брашно. Соединете.

     

  2. Смесата ставете ја во шприц, и по плехот во кој сте ставиле хартија за печење правете облици. Поробушете ги во средина и ставете малку домашен џем. Печете на 200 степени 12-15 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text