Сладолед од чоколадо и путер од кикирики

Сладолед од чоколадо и путер од кикирики

Одличен десерт кој ќе ве освежи во летните денови…

Состојки:

  • 2 дл грчки или обичен јогурт
  • 2 дл слатка павлака
  • 5 лажици какао
  • 70 гр шеќер
  • 100 гр кремаст путер од кикирики

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и разматете со миксер. Ставете ја смесата во сад. 
  2. Изладете го сладоледот четири часа, а на секој час вадете го од фрижидер и уште малку матете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text