Вкусна салата од пиперки и грав

Вкусна салата од пиперки и грав

Дополнете го вкусниот ручек со необична салата…

Состојки:

 • 1 голема црвена пиперка
 • 1 голема жолта пиперка
 • 150 гр црн грав од конзерва
 • 1 главица кромид
 • сок од 1 лимета
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/4 лажичка лута пипер
 • 1/2 лажичка кумин
 • 1/4 лажичка сол
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Лиметата добро измијте ја, изрендајте ја и исцедете го сокот.

   

 2. Пиперките исечкајте ги на ленти, измешајте ги со измиен грав, кромид исечкан на кругови, кумин, лута пипер, кора од лимета, сол и маслиново масло.

   

 3. Добро измешајте и прелијте со сок од лимета, на крај додајте магдонос и изладете пред сервирање.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text