Како правилно се перат заштитните маски – Ова ги убива бактериите

Како правилно се перат заштитните маски – Ова ги убива бактериите

Маските кои мора да ги носиме во текот на Корона кризата се веќе наше секојдневие, многумина ги перат, а има прав начин и за тоа.Ако со маската тренирате, или ја носите подолг период, се пере веднаш.

Кога ќе ја симнете од себе, ставете ја на сончево место, зошто самите УВ зраци се природно средство за дезинфекција.

Исто така, се пере најубаво во машина, врелата вода и прашок убиваат вируси.

Сепак, во ред е да ја измиете и во топла вода со сапун или детергент ако немате машина до себе.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

 

singlepost_text