Сладолед со јагоди – Се прави во блендер

Сладолед со јагоди – Се прави во блендер

Направете вкусен сладолед од јагоди.

За сите љубители на ова овошје:

 

Состојки:

  • 4 лажици шеќер во прав
  • 250 мл. слатка павлака
  • 6 лажици кисела павлака
  • 200 гр. јагоди
  • неколку капки арома од ванила

Подготовка:

  1. Се чистат и ситно се сечат јагодите.
  2. Се ставаат во блендер и се миксираат.
  3. Се мати слатка павлака со шеќер и кисела павлака, ванила.
  4. Се ставаат и јагодите на крај.
  5. Се лади и служи.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

singlepost_text