Фантастичен колач: Тарт со сливи

Фантастичен колач: Тарт со сливи

Освежувачки и сочен колач…

Состојки:

 • 1 чаша брашно
 • 125 гр путер
 • 3 жолчки
 • 2 лажици кристал шеќер
 • прстофат сол
 • сливи
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • листови бадем
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Разматете путер, жолчки, шеќер, ванилин шеќер и прстофат сол. Додајте брашно и соединете го тестото. Развлечете на калап за тарт.

   

 2. Исечкајте сливи во облик на полумесечини и редете во круг, како на видеото. Сливите посипете ги со ванилин шеќер и печете на 200 степени 20-25 минути. По желба посипете со шеќер во прав и листови бадем.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text