Кремаста и лесна пилешка салата

Кремаста и лесна пилешка салата

Совршена лесна летна салата.

Состојки:

 • 300 гр пилешко филе
 • сув зачин
 • 1 варено јајце
 • масло
 • 200 мл грчки јогурт
 • 3 чешниња лук
 • 2 раце мелени ореви
 • зелена салата
 • 1 краставица
 • сол
 • бибер
 • малку бело сирење
 • пропржен сусам

Начин на подготовка:

 1. Прво згответе го пилешкото во вода и зачинете со сув зачин или коцка за супа, а потоа ситно исечкајте.

   

 2. Исечкајте ги ситно сите состојки, измешајте, а потоа оставете во фрижидер салатата убаво да се излади, па сервирајте на чинија.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text