Вкусни залаци: Мини тиквици со шунка и моцарела

Вкусни залаци: Мини тиквици со шунка и моцарела

Ако сакате мини пици, подгответе ги на поинаков начин. Наместо тесто, користете тиквици.

Состојки:

  • 3 големи тиквици
  • маслиново малсо
  • малку доматен сос
  • 1/3 шолја изрендано моцарела сирење
  • 1/3 шолја ситно сечкана шунка или сувомеснато Пекабеско
  • оригано

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Тиквиците кои сте ги исекле на дебели кругови ставете ги во плех и премачкајте со маслиново масло. Печете додека благо не омекнат, околу 5 минути. На секоја тиквица ставете тенок слој сос, а потоа додајте моцарела и шунка. Посипете со оригано и печете додека тиквициете целосно не омекнат, околу 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text