Необични и брзи поховани пиперки

Необични и брзи поховани пиперки

Вкусен ручек без месо.

Состојки:

 • 6-7 пиперки меснати
 • 4 лажици презла
 • 4 лажици брашно
 • 2 јајца
 • сол
 • малку масло
 • 1 л вода

Начин на подг отовка:

 1. Пиперките добро измијте ги и избокајте ги со нож и отсечете ги малку врвовите. Обварете ги 3-4 минути. Вадете ги во тенџере и поклопете.

   

 2. Оставете малку решетката да се исцедат. Посолете па провлечете низ брашно, разматени јајца и презла. Плехот обложете го со хартија, па малку премачкајте со масло.

   

 3. Редете ги пиперките во плех па малку накапете со масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text