Сладолед без шеќер – со лубеница и нане

Сладолед без шеќер – со лубеница и нане

Освежувачки сладолед од лубеница…

Состојки:

  • 1/2 мала лубеница
  • неколку гранчиња нане

Начин на подготовка:

  1. Одвојте го месото лубеница од кората и исечкајте го на парчиња, па ставете во блендер. Искинете листови нане, додајте ги во блендерот па миксајте додека не добиете глатка смеса.

     

  2. Ако е премногу густа, додајте малку вода, па смесата ставете ја во калапи за сладолед и добро изладете во замрзнувач.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text