Брз и лесен оброк: Рижото со патлиџан

Брз и лесен оброк: Рижото со патлиџан

Брз и лесен оброк.

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици моркса сол
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици магдонос
 • 80 мл маслиново масло
 • 50 гр путер
 • 350 гр ориз
 • 1 л бујон
 • сол
 • мелен бибер
 • пармезан

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги патлиџаните и исечкајте ги на коцки. Посолете ги и иоставете ги да стојат половина час, за да ја извлечете водата од нив.

   

 2. Пропржете кромид, оставете да зажолти па додајте лук, а потоа додајте патлиџани и оставете да омекнат. Додајте ориз и тостирајте две минути мешајќи. Додавајте по 125 мл бујон мешајќи додека не се впие. Кога оризот ќе омекне, додајте путер и пармезан.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text