За меко и сочно месо на скара – оригинален рецепт за сос

За меко и сочно месо на скара – оригинален рецепт за сос

Сос за совршена скара…

Состојки:

 • 2 шолји кечап
 • 1 чаша вода
 • 1/2 чаша јаболков оцет
 • 5 лажици кафеав шеќер
 • 5 лажици кристал шеќер
 • 1/2 лажица свеж црн бибер
 • 1/2 лажица кромид во прав
 • 1/2 лажичка сенф
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица ворчестер сос

Начин на подготовка:

 1. Во сад со средна големина измешајте ги сите состојки. Смесата ставете ја на врела рингла, потоа намалете ја температурата да се растопи. Гответе на слаб оган со често мешање околу еден час.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text