Мафини со боровница: Слатки, а здрави

Мафини со боровница: Слатки, а здрави

Боровница во меко тесто – неодолив десерт.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр кристал шеќер
 • 4 лажици кисела павлака
 • 200 гр брашно
 • 2 лажици гриз
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок запечиво
 • 200 гр свежи боровници

Начинна подготовка:

 1. Измиксајте јајца, додајте шеќер, продолжете со миксање, ставете павлака па соединете. Додајте брашно, гриз, ванилин шеќер и прашок за печиво и лесно миксајте. Додајте боровници и соединете.

  4Масата префрлете ја во калап за мафини, печете на 200 степени 20-25 минути. По желба посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text