Солени крекери со пармезан: Брза и едноставна подготовка:

Солени крекери со пармезан: Брза и едноставна подготовка:

Ако сакате здрави и вкусни грицки, пробајте го овој рецепт.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 2 лажици масло
 • 80 гр пармезан
 • 100 гр путер
 • 1 лажица сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

 1. Путерот на собна температура, маслото, пармезан, сол, шеќер и сода бикарбона соединете со шпатула. Додајте брашно, па замесете глатко тесто. Тестото префрлете го во кеса за замрзнувач и оставете 30 минути да се лади.

   

 2. Развлечете го тестото и правете облици по желба. Печете на 200 степени 8-10 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text