Брз и едноставен доручек: Кајгана со пиперки

Брз и едноставен доручек: Кајгана со пиперки

Едноставен и вкусен доручек…

Состојки:

 • 4-5 јаца
 • 1 поголема пиперка бабура
 • 1 поголема главица кромид
 • 30 гр путер
 • 1 гранче лист магдонос
 • 3 прстофати сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На путер издинстајте го кромидот исечкан на тенки парчиња, после 4 минути додајте пиперка. Посолете, поклопете и крчкајте на тивок оган додека зеленчукот не омекне, повремено мешајте.

   

 2. Додајте јајца и веднаш измешајте. Печете ја кајганата со постојано мешање, внимавајте да не ги пресушите јајцата и да не останат сирови.

   

 3. Послужете веднаш додека е топла со сирење, јогурт и домашен леб.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text