Егзотични полнети пиперки

Егзотични полнети пиперки

Вкусно, традиционално јадење…

Состојки:

 • 3 пиперки
 • 1 главица кромид
 • 300 гр шампињони
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 5 суви сливи
 • италијанска мешавина од зачини
 • малку вино
 • чили кикирики
 • сирење
 • кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги пиперките на половини, ставете во рерна на 180 степени 40 минути.

   

 2. Направете фил. Исечкајте кромид и пропржете на масло. Додајте сечкани шампињони, додајте суви сливи. Посолете, побиберете и додајте зачини, малку вино. Додајте чили кикирики. Филувајте ги пиперките и преку ставете кашкавал.Ставете во рерна на 200 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text