Точни мерки за шербет – За најубава баклава и колачи

Точни мерки за шербет – За најубава баклава и колачи

Направете шербет за десерти по точен рецепт.

Состојки:

  • 400 мл. вода
  • 100 гр. мед
  • 1 шолја шеќер
  • 1 лажица лимонов сок

Подготовка:

  1. Се става водата во шерпа, се става мед и шеќер и се става на рингла да се стопат.
  2. Се вари околу 10 минути и се додава лимонов сок.
  3. Се вари уште 10 минути.
  4. Се лади и става врз баклава, пандишпан, колачи…

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет