Уштипци со банани: Сочни, мирисни, неодоливи

Уштипци со банани: Сочни, мирисни, неодоливи

Овој рецепт ќе ве воодушеви!

Состојки:

 • 3 зрели банани
 • 2 јајца, одвоени белки од жолчки
 • 1 лажичка ванила
 • 1/2 лажичка мускатно оревче
 • 1/2 лажичка цимет
 • 2 шолји брашно
 • 1/4 шолја млеко
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица шеќер
 • прстофат сол
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад ставете банани и изгмечете ги со вилушка, потоа додајте жолчки и измешајте. Додајте зачини и шеќер па заедно ставете млеко и брашно, добро разматете па додајте и разматени белки, но полека.

   

 2. Во голема тава ставете масло и ставете на шпорет да загрее. Во загреаното масло со лажица ставајте уштипци и пржете ги од двете страни додека не попримат златна боја. Печените уштипци вадете ги на хартија и пред послужување посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта