Совршен ручек без месо – лесен оброк

Совршен ручек без месо – лесен оброк

Летото бара лесни оброци полни со зеленчук.

Состојки:

  • 350 гр пиперки
  • 5 јајца
  • 1 павлака
  • 100 гр рендан кашкавал
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца, додајте прашок за печиво, посолете, ставете павлака и соединете. Намастете плех, па наредете по две пиперки, преку нив ставете кашкавал па прелијте со претходно разматената смеса. Повторувајте го процесот додека имате материјал.

     

  2. Печете на 200 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта